Studiować czy nie? – Problemy Młodych #1

28efabf02ea881d89514f659c29d27c0

Mamy koniec sierpnia. Za trochę więcej niż miesiąc zdecydowana większość tegorocznych maturzystów rozpocznie naukę na uczelniach wyższych. Jak chcą, to niech idą. Moje pytanie brzmi – czy warto?

W świadomości Polaków utarło się przekonanie, że bez skończonych studiów nie ma możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy. Ludzie myślą, że z chwilą uzyskania dyplomu nagle 10 firm zadzwoni z propozycją zatrudnienia, a kolejne 15 zrobi to drogą mailową. Jeśli jesteś w tej grupie, muszę Cie zaskoczyć – więcej prawdy niż w tym przekonaniu  znajdziesz w Gazecie Wyborczej. Rzeczywistość jest zupełnie inna.
Jak to, nie wystarczy dyplom?
No nie. Obecnie firmy nie skupiają się tylko i wyłącznie na papierku z uczelni. Teraz liczy się to co umiesz, a nie jaki masz tytuł. Jest przecież mnóstwo osób bez wykształcenia wyższego, którzy są np. samoukami, mających wiedzę i umiejętności o wiele większe niż niejeden absolwent uczelni wyższej. W tym momencie Twój potencjalny pracodawca musi wiedzieć co umiesz, a papier ukończenia studiów świadczy co najwyżej o tym co powinieneś umieć. A jeśli skończyłeś kierunek pokroju europeistyki czy kulturoznawstwa, to chyba nie muszę mówić gdzie powinieneś szukać pracy (:

Jeśli nie studia, to gdzie zdobywać wiedzę?
Żyjemy w takich czasach, że wystarczy trochę motywacji, samozaparcia i czasu, a wielu rzeczy spokojnie możemy nauczyć się sami. Choćby tutoriale na YouTube – skarbnica wiedzy. Jeśli czegoś nie ma w internecie to znaczy, że nie istnieje. Oczywiście nie jest to opcja dla wszytkich. Ci, którzy nie potrafią się zmotywować do działania czy mają problemy z organizacją czasu, raczej powinni wybrać inną drogę. Ale swoją drogą, czy osiągniemy coś bez motywacji? Nie wydaje mnie się.

To w końcu iść czy nie iść?

Kwestia indywidualna. Dobry kierunek studiów na pewno rozwija, dostarcza ogromnej ilości wiedzy potrzebnej do bycia specjalistą w danej dziedzinie. Profesorowie będący chodzącymi  encyklopediami, jeśli tylko prowadzą zajęcia w przystępny sposób, mogą nam umilić zdobywanie wiedzy.
Teraz odpowiedz sobie na pytania: ilu jest takich profesorów i ile jest naprawdę praktycznych i przydatnych kierunków?

Jeśli zdecydujesz się nie pójść na studia, świat się naprawdę nie zawali. Oczywiście usłyszysz od rodziców, że będzie Ci ciężko, że będziesz miał trudniej niż inni. W rzeczywistości jednak wygląda to tak, że człowiek bez studiów, który sam się czegoś nauczył (szczególnie jeśli chodzi o zawody techniczne czy manualne), bierze udział w tej samej rekrutacji co absolwent uczelni wyższej i bardzo często okazuje się lepszy. Wystarczy tylko chcieć.

Pewnie 95% maturzystów wybiera się na studia. Nie idź tam tylko dlatego, że inni to robią. Jeśli nie wiesz co chcesz robić w życiu – zrób sobie rok przerwy od nauki. Będzie to czas na poznanie siebie, swoich wad i zalet. Lepiej mieć rok przerwy niż zmarnowane całe życie, a tak by się pewnie stało, gdybyś poszedł, Drogi Czytelniku, na studia, które Cię nie interesują. Jeśli zdecydujesz się na rok przerwy, pamiętaj żeby go nie zmarnować. Jest mnóstwo kursów, płatnych bądź darmowych. Warto inwestować w siebie i stale zdobywać wiedzę i nowe doświadczenia.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „iść czy nie iść na studia?” Podjęcie decyzji to indywidualna sprawa każdego z nas. Ja tylko przedstawiłem plusy i minusy jednego i drugiego. Wybór należy do Ciebie.

 Już czuję jak wyczekujecie zaproszenia do dyskusji. Tym razem was nie zaskoczę – piszcie w komentarzach jakie macie zdanie w kwestii poruszonej w tym poście.  Dyskusja uczy, byleby była rzeczowa 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Studiować czy nie? – Problemy Młodych #1

 1. Dzięki za sprawienie, że mam jeszcze więcej wątpliwości co do studiowania. Niby lubię sport, niby mam łeb do przedmiotów ścisłych (za miesiąc będę studiować medycynę sportową w Sheffield, UK. Taki mix) i wiem, czego mniej więcej chcę, ale właśnie boję się tego, że zmarnuję trzy lata mojego życia po to, by skończyć na etacie za najniższą krajową.

  Polubienie

  1. Do usług (:
   A tak serio – medycyna sportowa to dość specjalistyczny kierunek i na pewno potrzebny. Jeśli rzeczywiście coś wyniesiesz z tej szkoły i będziesz dobra w swoim fachu, to wcale nie musisz skończyć na etacie za najniższą krajową 🙂 Będzie dobrze! 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s